BattleLoop - Whitepaper
  • INTRODUCTION
    • ♾️BattleLoop
  • Game Assets
    • βš”οΈNFT
      • 🏹Class
      • πŸ”₯Skill
      • πŸ—‘οΈWeapon
      • πŸ›‘οΈArmor
      • ⛰️Dungeon Land
    • πŸŽ‰Recruiting Giveaway
    • πŸͺ™Tokens
      • πŸ’ŽDiamond
      • 🟨Gold
      • πŸŒ€Spirit
    • πŸ“¦Drops
      • ✨Presale
      • πŸŒ‹Dungeon Land SALE
  • GAMEPLAY
    • ⚑How to start
    • 🀴Heroes
    • πŸ‘ΏMonster
    • 🌳Spirit Tree
    • πŸ€›Battle
    • πŸ‡²πŸ‡΅RIFT mode
    • πŸ‘ŠAdventure mode
      • πŸ’°Reward
      • πŸ—οΈDrop rate
    • βš’οΈBlackSmith Shop
      • ⛏️Fragment CraftingΒ Feature
  • OTHERS
    • πŸ“ˆTokenomics
    • πŸ“œRoadmap
    • ℹ️Log Update
    • ‼️Troubleshooting
    • ❓FAQ
  • SOCIAL MEDIAS
    • 🌐Website
    • πŸ”ŠDiscord
    • 🐦Twitter
    • πŸ—£οΈTelegram group
    • πŸ“˜Facebook page
    • πŸ“ΈInstagram
    • Ⓜ️Medium
    • ▢️YouTube Channel
Powered by GitBook
On this page
  1. GAMEPLAY

Battle

PreviousSpirit TreeNextRIFT mode

Last updated 2 years ago

Hero has ability to make a damage to monster. Here is the static formula to calculate damage attack.

Total Skill ATK = ( base character ATK * bonus skill ATK%); Dmg = (total Skill ATK * (100/( 100 + Def )));

Total Skill M.ATK = ( base character M.ATK * bonus skill M.ATK%); M.Dmg = (total Skill M.ATK * (100/( 100 + M.Def )));

Monster Hurt = Dmg + M.Dmg ;

For Example: Swordman Lv.1 has Base_ATK = 30 Base_M.ATK = 10

using skill Storm blade (Normal) bonus skill ATK. 80% bonus skill M.ATK. 10%.

Monster DEF 15 and M.DEF 10

Total Skill ATK = 30 * 80% Total Skill ATK = 24

Dmg = 24 * 100/(100 + 15) Dmg = 20.78 Total Skill M.ATK = 10 * 10% Total Skill M.ATK = 1

M.Dmg = 1*100/(100 + 10) M.Dmg = 0.91 Monster Hurt = 21.69

Novice Lv.1 πŸ”΄ HP 700 πŸ”΅ MP 290 βš”οΈ Atk 583 ✨ MAtk 296 πŸ’₯ Cri 31 πŸ›‘ DEF 224 πŸ’« MDef 115

Skill consequence
Normal attack damage

Base ATK = 583 Dmg = 583 *(100/(100 + 224)) Dmg = 179.93

Base M.ATK = 296 M.Dmg = 296 *(100/(100 + 224))

M.Dmg = 91.35

Monster Hurt = Dmg + M.Dmg = 179.93 + 91.35 Monster Hurt = 271.28

Monster

Orc Mage πŸ”΄ HP 3500 πŸ”΅ MP 0 βš”οΈ Atk 50 ✨ MAtk 20 πŸ’₯ Cri 0 πŸ›‘ DEF 45 πŸ’« MDEF 35 Monster damage Base ATK = 10 Dmg = 50 *(100/(100 + 224)) Dmg = 13.43

Base M.ATK = 5 M.Dmg = 35 *(100/(100 + 224)) M.Dmg = 10.80

Hero Hurt = Dmg + M.Dmg = 13.43 + 10.80 Hero Hurt = 24.23

Battle timeline

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23

-Novice : πŸ”΄ HP 700 - 24.23 = 675.77 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23

-Novice : πŸŸ₯ HP 675.77 - 24.23 = 651.54 point

Normal attack πŸ’₯ Cri damage! -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 x 1.5 = 406.92 -Monster : πŸ”΄ HP 2701.49 - 406.92 = 2294.57 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23

-Novice : πŸŸ₯ HP 651.54 - 24.23 = 627.31 point

Normal attack -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 -Monster : πŸ”΄ HP 2294.57 - 271.28 = 2023.29 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23

-Novice : πŸŸ₯ HP 627.31 - 24.23 = 603.08 point

Normal attack -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 -Monster : πŸ”΄ HP 2023.29 - 271.28 = 1752.01 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23

-Novice : πŸŸ₯ HP 603.08 - 24.23 = 578.85 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23 -Novice : πŸŸ₯ HP 578.85 - 24.23 = 554.62 point

-Monster : βš”οΈ attack damge = 24.23 -Novice : πŸŸ₯ HP 554.62 - 24.23 = 530.39

Normal attack -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 -Monster : πŸ”΄ HP 768.13 - 271.28 = 496.85 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23 -Novice : πŸŸ₯ HP 530.39 - 24.23 = 506.16 point

Normal attack -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 -Monster : πŸ”΄ HP 496.85 - 271.28 = 225.57 point

-Monster : βš”οΈ attack damage = 24.23 -Novice : πŸŸ₯ HP 506.16 - 24.23 = 481.93 point

Normal attack -Novice : βš”οΈ normal attack damage = 271.28 -Monster : πŸ”΄ HP 225.57 - 271.28 = 0 point

Monster die ⭐️ Hero win is battle!

Last Updated 12/07/2022

1.Punch Damage ATK% 130 Damage MATK% 0 MP Cost 20 Cooldown(sec) 3

2. Kick Damage ATK% 150 Damage MATK% 0 MP Cost 30 Cooldown(sec) 4

Punch (Normal)

bonus skill ATK. 130% bonus skill M.ATK. 0%

Monster DEF 35 and M.DEF 24

Total Skill ATK = 385 * 130% Total Skill ATK = 500.5 Dmg = 500.5 * (100/(100 + 35)) Dmg = 370.74

Total Skill M.ATK = 296 * 0% Total Skill M.ATK = 0 M.Dmg = 0 * 100/(100 + 24) M.Dmg = 0

Monster Hurt = Dmg + M.Dmg = 370.74 + 0 Monster Hurt = 370.74

Kick (Normal)

bonus skill ATK. 150% bonus skill M.ATK. 0% Monster DEF 35 and M.DEF 24 Total Skill ATK = 385 * 150% Total Skill ATK = 577.5 Dmg = 577.5 *(100/(100 + 35)) Dmg = 427.77

Total Skill M.ATK = 296 * 0% Total Skill M.ATK = 0 M.Dmg = 0 * 100/(100 + 24) M.Dmg = 0

Monster Hurt = Dmg + M.Dmg = 427.77 + 0 Monster Hurt = 427.77

Punch remain cooldown : Ready Kick remain cooldown : Ready

Skill attack -Novice : Punch damage = 370.74 πŸ”΅ MP 290 - 20 = 270 -Monster : πŸ”΄ HP 3500 - 370.74 = 3129.26 point Cooldown(sec) 4

Punch remain cooldown : 4 Kick remain cooldown : Ready

Skill attack -Novice : Kick damage = 427.77 πŸ”΅ MP 270 - 20 = 250 -Monster : πŸ”΄ HP 3129.26 - 427.77 = 2701.49 point Cooldown(sec) 3

Punch remain cooldown : 3 Kick remain cooldown : 3

Punch remain cooldown : 2 Kick remain cooldown : 2

Punch remain cooldown : 1 Kick remain cooldown : 1

Punch remain cooldown : Ready Kick remain cooldown : Ready

Skill attack πŸ’₯ Cri damage! -Novice : Punch damage = 370.74 x 1.5 = 556.11 πŸ”΅ MP 250 - 20 = 230 -Monster : πŸ”΄ HP 1752.01 - 556.11 = 1195.9 point Cooldown(sec) 4

Punch remain cooldown : 4 Kick remain cooldown : Ready

Skill attack -Novice : Kick damage = 427.77 πŸ”΅ MP 230 - 20 = 210 -Monster : πŸ”΄ HP 1195.9 - 427.77 = 768.13 point Cooldown(sec) 3

Punch remain cooldown : 3 Kick remain cooldown : 3

Punch remain cooldown : 2 Kick remain cooldown : 2

Punch remain cooldown : 1 Kick remain cooldown : 1

πŸ€›
Skill Consequence